Dni Wilczyna za nami - to była impreza dla każdego

Nadanie imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury, koncerty gwiazd na plaży, zabawy dla najmłodszych. Tegoroczne Dni Wilczyna naprawdę obfitowały w wiele atrakcji. Każdy na pewno znalazł cos dla siebie.

Tegoroczne Dni Wilczyna rozpoczęła uroczystość związana z nadaniem imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Miejscowy GOK otrzymał imię Antoniego Szulczyńskiego, malarza Młodej Polski. Artysty, który urodził się w 1877 roku właśnie w Wilczynie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował także w Wiedniu, Rzymie, Monachium i w Wilnie. Pozostawił po sobie monumentalne, zachwycające i urzekające swoim wyjątkowym pięknem liczne polichromie i obrazy na terenie całego kraju. Między innymi Miedźnie, Kramsku, Łubnicach, Broniszewie, Skulsku i oczywiście w rodzinnym Wilczynie. Szulczyński był także doskonałym portrecistą.

Mimo niefortunnego zbiegu zdarzeń, który doprowadził go do paraliżu nóg – niezmiennie realizował swoją zawodową ścieżkę i artystyczną wizję. Antoni Szulczyński zmarł w wieku 45 lat. Mimo krótkiego życia, stworzył dzieła, które urzekają i zachwycają nas wszystkich do dziś. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Wilczynie. – Nie mieliśmy wątpliwości. To doskonały patron dla wilczyńskiej kultury – mówił wójt Grzegorz Skowroński.

W uroczystości wzięła także udział Eulalia Wesołowska, najbliższy członek rodziny malarza. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy zaproszeni goście udali się do Sali GOK, gdzie obejrzeli krotki film o artyście i obejrzeli wystawę 30 fotogramów ilustrujących dorobek artystyczny Antoniego Szulczyńskiego. Były także prawdziwe perełki - oryginalne obrazy artysty

Później impreza przeniosła się na plażę. Tam w sobotę nie zabrakło energetycznej zumby, występu zespołu Esus 5, a gwiazdą wieczoru był zespół disco polo Power Play. Ich przeboje śpiewało ponad trzy tysiące osób.

Niedziela należała do młodych artystów z miejscowych szkół i z przedszkola. Na scenie zaprezentował się także Klub Seniora Płomień oraz laureaci Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Później na scenie zaprezentowały się połączone siły orkiestr dętych i duet NiN z Mogilna. O dobry humor wszystkich zatroszczył się również Kabaret Młodych Panów, a imprezę zakończył wyjątkowy pokaz sztucznych ogni i dyskoteka z DJ Krzysztofem Brezyną.

Opublikowano: 27 czerwca 2017 14:49

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

DNI WILCZYNA 2017

Wyświetleń: 1459

Urząd Gminy w Wilczynie

Realizacja: IDcom-web.pl