Pałace w Kopydłówku i Kopydłowie

Lokalizacja: wielkopolskie, pow. koniński, gm. Wilczyn, Kopydłowo i Kopydłówek

Kategorie: Zamki, Pałace i Dwory

Interesujące są też zabytkowe obiekty, które znajdują się w Kopydłowie i Kopydłówku. Te dwie niemal zrośnięte ze sobą miejscowości leżą przy trasie z Kleczewa do Wilczyna.
Założenie pałacowo-parkowe w Kopydłówku zachowało się w dobrach Wyssogotów Zakrzewskich. Pałac wzniesiono pod koniec XVIII w., w drugiej połowie XIX w. został przebudowany. Do dziś zachowały się obiekty gospodarskie. Właściciele posiadali folwarki w Bieli, Wturku i Wiśniewej. Około r. 1830 posiadłość została sprzedana, a do roku 1939 kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Folwark w Kopydłówku wraz z istniejącym do dziś założeniem parkowo-pałacowym wyodrębnił się w XVIII wieku. Ciekawostką jest, iż pałac w obecnej formie zabudowy wzniesiono na fundamentach budowli barokowej. Sama jednak architektura bryły i elewacji nosi cechy willi neorenesansowej i datowana jest na około 1870 rok.

Po wojnie pałac stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego, które stało się jego nowym właścicielem. Przed kilkoma laty zabytek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Natomiast obiekt w Kopydłowie, który warto obejrzeć, to solidna willa powstała na przełomie XIX i XX wieków. Budynek przez lata stanowił rezydencję kolejnych właścicieli miejscowości, a po zakończeniu II wojny światowej osiedlili się w nim pracownicy PGR.

Zdjęcia:

Urząd Gminy w Wilczynie

Realizacja: IDcom.pl