KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO Placówka Terenowa w Koninie informuje:  Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które są nosicielami wielu groźnych chorób. Najczęściej przyczyniają się do zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W rolnictwie ,leśnictwie, łowiectwie i rybactwie borelioza to najczęściej występująca choroba zawodowa zakaźna.

 

Kleszcze większości z nas kojarzą się z lasami, ale spotykamy je niemal wszędzie: na łąkach ,nad rzekami i jeziorami, w zaroślach, a nawet na trawnikach w miastach i wsiach.

Aktywność  kleszczy  występuje  między  majem  a  listopadem.

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza:

  • możliwie szczelnie okrywaj ciało( koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, długie skarpety, wskazane jest nakrycie głowy).
  • o odpowiedni strój zadbaj zwłaszcza podczas prac polowych, pracy w lesie, zbierania owoców runa leśnego
  • nie siadaj bezpośrednio na trawie, na zwalonych drzewach
  • unikaj spacerów w wysokiej trawie, zaroślach – wybieraj przetarte ścieżki
  • zachowaj szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy i w sezonie ich wzmożonej aktywności
  • stosuj środki odstraszające kleszcze- zawsze zgodnie z instrukcją producenta
  • po każdym pobycie w plenerze starannie obejrzeć swoje ciało - skórę głowy, uszy, szyję, a szczególnie miejsca w zagięciach rąk, kolan, pachwin itp.

 

Jeśli doszło do ukąszenia:

kleszcza należy jak najszybciej usunąć, najlepiej przy pomocy specjalnej pompki próżniowej lub wyciągnąć pęsetą - nie należy jednak próbować go wykręcać. Jeżeli kleszcz tkwi zbyt głęboko w ciele, powinno się niezwłocznie udać do lekarza. Usunięcie kleszcza w pierwszej dobie po ukąszeniu wielokrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia. Po upływie kilku lub kilkunastu godzin kleszcz zaczyna odżywiać się krwią żywiciela i wtedy może zarazić przenoszonymi przez siebie chorobami.

Pamiętaj- jeśli podejrzewasz u siebie ugryzienie przez kleszcza, zaobserwowałeś np. rumień wędrujący , koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Objawy boreliozy wczesnej:

rumień wędrujący i inne zmiany skórne, objawy grypopodobne kilka lub kilkanaście dni po ugryzieniu

Objawy boreliozy późnej:

Przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze ,poty z nieznanych przyczyn, nawracające bóle głowy, mięśni i stawów, dezorientacja, zagubienie, oszołomienie, huśtawki nastrojów, depresja, zaburzenia snu, duszności, kaszel, nagłe problemy ze słuchem, powiększone węzły chłonne, nawracające bóle brzucha, wszelkiego rodzaju nagłe i nawracające objawy ,które wcześniej nie występowały.

Nieleczona borelioza może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego.

Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych:

KZM to choroba , która daje objawy podobne do grypy. Towarzyszą jej gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty.

Nie podjęte na czas leczenie może trwale uszkodzić układ nerwowy.

Obecnie na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko zakażeniu kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) - warto się z niej skorzystać. Nie istnieje jednak szczepienie chroniące przez zachorowaniem na boreliozę.

Urząd Gminy w Wilczynie

Realizacja: IDcom.pl